RU UA

Сирна війна

Ціни на тверді сири в Європі знижуються. Ця тенденція спостерігається і на внутрішньому ринку, і на зовнішньому. Молоко ллється рікою в ЄС і велика його кількість відбивається на сирах наймасовіших видів. На даний момент Європа продає сири едам і гауда на експорт за ціною в діапазоні від 4300 до 4700 доларів за тонну.

Така цінова ситуація принесла Україні чимало проблем. У Росії ціни підвищилися тільки в одній категорії сирів — на сир українського виробництва. Український гауда в Росії продається на 15-20% дорожче, порівняно з його німецьким аналогом. Природно, обсяг експорту сиру з України в Росію зменшується: протягом восьми місяців поточного року його обсяги знизилися на 2% і склали 52,1 тисячі тонн. З постачання сирів України опустилася на третє місце. Друге місце тепер займає Європа.

До такого результату призвела не тільки цінова ситуація, а й звернення представників російського молпрома з проханням в Мінсільгосп про обмеження імпорту сиру українського виробництва в Росію. Як говорить Андрій Даниленко, голова правління Національного союзу виробників молока, росіяни незадоволені якістю українського продукту. Росіяни вважають, що виробники молочної продукції в Україні використовують у виробництві пальмове масло і замінюють їм молочні інгредієнти для зменшення собівартості. Підозра викликана невідповідністю співвідношення обсягів виробництва молока і готових молочних продуктів, — пояснює Андрій Даниленко. Він також підкреслює, що Україна є одним з найбільших світових імпортерів тропічних олій, які застосовуються в українській харчовій промисловості.

Директор «Інфагро» Василь Вінтоняк стверджує, що експортуються до Росії українські тверді сири, що рослинних олій у своєму складі не мають. Виробники молочної продукції в Україну дійсно використовують у виробництві тропічні олії, однак ця продукція експортується в Казахстан, а не до Росії. Заяви російських чиновників з цього приводу Вінтоняк вважає лобіюванням інтересів російських товаровиробників. Вадим Чагаровський, голова ради директорів Союзу молочних підприємств, вважає, що заява Росії про заборону імпорту в країну сиру з Україною це оголошення інформаційної війни, для того, щоб Україна задумалася над питанням про вступ до Митного союзу. Український молочний ринок виграє в порівнянні з російським.
Україна імпортує трохи більше 5% молочних продуктів, а для Росії ця цифра -25%.

Природно, втратити Росію як ринок збуту для молочних продуктів для Україні дуже болісно. Однак українським виробникам загрожує більш велика небезпека — низька купівельна спроможність самих українців.